top of page
באנר-יום-העצמאות.gif

יום העצמאות הוא חג לאומי ומועד ממלכתי במדינת ישראל, המציין את ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בתום המנדט הבריטי.  יום העצמאות חל בתאריך העברי ה' באייר, בצאת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (השנה יחול ערב יום העצמאות ביום שלישי, 28.4.20).

בערב יום העצמאות מתקיים באופן מסורתי טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, המסמל את המעבר מאירועי יום הזיכרון לחגיגות יום העצמאות ובמהלכו מונף דגל ישראל בחזרה אלראש התורן. מנהגים נוספים המתקיימים ביום העצמאות הם ; אירוח חיילים מצטיינים בבית הנשיא, חידון התנ"ך העולמי, הענקת פרס ישראל, תצוגות צבאיות, זיקוקי דינור והופעות של מיטב האומנים הישראלים על בימות ברחבי הארץ – ברור לכולנו שהשנה יום העצמאות יראה קצת אחרת.

בעמוד זה תכולו למצוא מספר הצעות לפעילויות סביב יום העצמאות ודרכים שבהן ניתן לעשות התאמה של מנהגי היום למגבלות שחלות השנה, מידע על אירועים תנועתיים שיתקיימו לכבוד יום זה ועוד.

"ענפים רבים יבולו, יפלו מעלינו, אך גזענו חי וקיים לעד"

(בנימין זאב הרצל)

טקס הדלקת משואות פלאייר מעודכן.jpg

טקס הדלקת משואות תנועתי

במסגרת ציון יום העצמאות בתנועה, נמשיך גם השנה את מסורת 'הדלקת המשואות' שהחלה באירוע המרכזי של חגיגות המאה בשנה שעברה. במהלך הטקס נציין עשר יוזמות לכבוד עשרת מידות הצופה. הקריטריונים בבחירת עשרת היוזמות הם: צופיות, חדשנות, קידום 'צופים לכל' ומידת ההשפעה של היוזמה על השבט והסביבה.

המלצות יתקבלו עד יום רביעי 22.4 בשעה 16:00.

 

להגשת המלצות – לחצו כאן

WhatsApp Image 2020-04-22 at 08.04.40.jp

תורן לדוגמה:

WhatsApp Image 2020-04-22 at 08.04.22.jp

דוגמה:

המבנה שלי לצוותי הרווחה והחינוך:                    המטרה שלו היא להדגיש את המלחמה של הצוותים, מלחמה שלא התמודדנו איתה אף פעם.   קסדת הלוחם מסמלת את הלחימה התמידית של אותם צוותים שמקדישים שעות רבות מיומם לדאוג לתלמידיהם, המסכה מסמלת את ההבדל של המלחמה הזאת מבין כל שאר המלחמות, והספרים מסמלים את ''כלי הנשק'' של הצוותים האלה.                                          

תומר הררי, 2020.

WhatsApp Image 2020-04-22 at 09.14.41 (1
הצעות-לפעילות.gif
חגיגות-מסוג-אחר.gif

זיקוקים

בכל שנה לאחר הופעות אנו צופים בזיקוקים עם חברינו ובני משפחתנו, השנה על מנת לשמור את המסורת נוכל ליצור 'קונפטי' ביתי על ידי שימוש בדפים משומשים ולפזר את זה עם קרובינו ובני משפחתנו. אפשר גם ליצור כוכבים נופלים ולצבוע אותם בצבעים זוהרים (כחול לבן) ולשחרר אותם לאוויר דבר הנראה כמו זיקוק שעולה ויורד בשמי הלילה.

הופעות ובמות

כל שנה אנו יוצאים/ות עם בני משפחתנו וחברינו אל הופעות מוזיקליות השנה אנו נביא את ההופעות אל סלון ביתנו ויחד עם משפחתנו נקיים תחרות שירה, וכך נשאיר את המסורת של ההופעות בחגיגות יום העצמאות.

אפשר לקיים תחרות במתכונת האירוויזיון (דבר שישאיר גם את האירוויזיון בחיינו השנה) ולהנות מתחרות שירה עם קריוקי בהשתתפות כל בני המשפחה. ניתן אפילו לקשר בין אהובינו הרחוקים מאיתנו ולעשות תחרות בין משפחות באמצעות אפליקציית זום- כך נוכל להשאיר את מסורת ההופעות ולהנות עם אהובינו הקרובים והרחוקים.

חגיגות ומטעמים 

כחלק מן חגיגות יום העצמאות אנו יוצאים לרחובות העיר ונהנים מהקישוטים והאוכל ומאווירה של חגיגה ברחובות, השנה על מנת שנוכל להרגיש ולהנות מאותה אווירה נוכל לקשט את ביתנו בצבעי כחול לבן ובקישוטים מיוחדים. כמו כן, אפשר לעשות תחרות מאסטר שף משפחתית שבו כל בן משפחה או כל זוג בני משפחה יבשל מאכל ישראלי.

פעילויות-ברשת.gif

הרכבת פאזל של דגל המדינה

און ליין 

לחצו כאן למעבר לפעילות.

צידה לדרך

משרד החינוך פרסם חוברת בנושא ציונות יהדות ודמוקרטיה שמציעה פעילויות שונות ודפי לימוד בנושאים הללו, במיוחד ליום העצמאות.

עשרת ימי תודה בתפריט תודה ליום העצמאות 

תפריט לפעילויות משפחתיות Take-Away עד הבית! תבחרו את המנה האהובה עליכם ובתאבון.. תהנו! 

מוזמנים להציץ בתפריט ממש כאן.

"להיות עם חופשי בארצנו"

מכון הרטמן הוציא חוברת הדרכה בנושא המנון התקווה והזהות של העם היהודי במדינת ישראל. בחוברת ניתן למצוא שלל קטעים עם שאלות לדיון בארבעה פרקים בנושאים כגון: מה זה אומר להיות חופשי? מה המשמעות של 'עם' בעת החדשה? וכו'.

לכניסה לחוברת לחצו כאן  

פעילויות של הקרן הקימת לישראל

קק"ל העלתה לרשתות מגוון רחב של פעילויות, חלקן יכולות להיות במסגרת הקבוצה וחלקן יכולות להיות הצעות לפעילות לכל המשפחה:

1.      חידות בציורים: מחליפים את האיור באותיות, מוסיפים או מורידים אותיות כשאתם מתבקשים, ומרכיבים מילה או צמד מילים הקשורים ליום העצמאות. לכניסה.

2.      אוצר ישראלי: משחק "חפש את המטמון" סלולרי חווייתי ומאתגר, עם  משימות, חידות ושאלות- כולן קשורות לציונות וישראליות. המשחק מופעל באמצעות טלפונים חכמים ואפשר לשחק אותו בכל מקום. אורך המשחק כשעה.

3.      שירון ישראלי: שירון המרכז שירים ישראליים מכל הזמנים, וכולל מילים ואקורדים לליווי השירים. מתאים לשירה מהנה בכל אירוע משפחתי, חברתי וקבוצתי. השירון קיים גם כסדרת סרטונים ברשימת השמעה ביוטיוב. לכניסה לשירון.

4.      חידון: חידון קהוט בנושא יום העצמאות ומדינות ישראל.

5.      חוברת פעילות: "עין לציון צופייה", חוברת המרכזת מגוון פעילויות, מערכים ועזרים המתאימים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, ליום העצמאות וליום ירושלים. הפעילויות מיועדות למגוון רחב של גילים וקהלי יעד, החל בגיל הגן ועד בכלל.

6.      הכי ישראלי: פעילות דיון ושיח. פעילות העוסקת בשרוליק – דמות ה"צבר" שיצר הקריקטוריסט דוש בשנותיה הראשונות של המדינה – ודנה ברלוונטיות שלו לימינו ולעתידה של המדינה. בדיון ושיח יעסקו החניכים.ות בדמותה של המדינה כפי שהיא בתחומים שונים דרך קריקטורות שרוליק, ולבסוף יפתחו וידמיינו כיצד היו רוצים שיראה שרוליק של העתיד.

7.      מסכת רק בישראל: מסכת ייחודית ובה שירים, קטעים וסרטונים המספרים את סיפורה המופלא של המדינה. כלי זמין שמספק בסיס לעריכת טקס מרגש, עשיר וחווייתי. חוברת ההנחיות, סרטון הדרכה והמסכת זמינים להורדה באתר קק"ל. לכניסה.

8.      חודש הלאום: ניתן לצפות בערכת קק"ל בה ניתן למצוא קטעים ופעילויות לחודש זה.

לפעילויות נוספות ניתן לגשת למדור ההדרכה באתר קק"ל .

bottom of page