top of page

טקס הדלקת המשואות הממלכתי

טקס הדלקת המשואות

טקס הדלקת המשואות הוא הטקס הרשמי שנועל את אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה ופותח את חגיגות יום העצמאות. הטקס נערך בכל שנה בהר הרצל והאישיות המרכזית בה היא יו"ר הכנסת.

הטקס מועבר בערוצי הטלווזיה והרדיו המרכזים והוא נועד על מנת להעניק ליום זה אווירה מכובדת וחגיגית. בדרך כלל מקשטים את אזור הטקס בהר הרצל בתפאורה הכוללת את 12 השבטים, משתמשים בתאומה צבעונית ובאמצעים אורקוליים ופירוטכנים מרשימים.

השנה, בעקבות נגיף הקורונה בארץ ותקנות הממשלה שאוסרות על התכנסות, הטקס ייערך בפעם הראשונה ללא קהל ורובו הוקלט מראש והוכן כמופע טלווזיוני. נוסף לכך, לראשונה לא יתקיימו תרגילי הסדר המרשימים כפי שנערכים בכל שנה.

12 מדליקי המשואה נבחרו לאור נושא הטקס השנתי "חיבורים בחברה הישראלית" והם:

ציפי שביט

ציפי שביט קומיקאית מוערכת בעלת 55 שנות קריירה שהפכו אותה להיות חלק בלתי נפרד מהתרבות הישראלית. בשנה האחרונה, במקביל להצגה המצליחה "אמי הגנרלית", שביט גם כיכבה על המסכים של כולם באמצעות אחד מחשבונות האינסטגרם המפתיעים, המצחיקים והצבעוניים שנראו בסביבה.

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי

אביטבול בת ה-92 ומזאוי בת ה-20 ישיאו משואה ביחד, כאות הוקרה למתנדבים ולמתנדבות בצוותים הרפואיים. אביטבול מתנדבת מזה כ-18 שנה בבית החולים "שערי צדק" שבירושלים. ומאחוריה סיפור חיים מיוחד: היא החלה את התנדבותה בבית החולים בזמן שהיא עצמה סעדה בו את בעלה, ומאז החליטה לתת מעצמה עבור אחרים. מזאוי היא מתנדבת מצטיינת במד"א המתנדבת על בסיס יומיומי, ויחד השתיים משמשות כמופת לתרומה חברתית, במיוחד בזמנים כמו אלה.

עדי אלטשולר

אלטשולר בת ה-34 היא מקימת תנועת הנוער "כנפיים של קרמבו", אשר מיועדת לבני נוער עם ובלי צרכים מיוחדים ויוזמת הפרויקט "זיכרון בסלון" שבו מתארחים ניצולי שואה בבתי אנשים שונים ומספרים את סיפורם. בשנת 2017 אלטשולר הקימה גם את עמותת "אינקלו - מיוחד לכולם", שמטרתה היא לקדם את גישת החינוך המכיל, העוסק ביצירת קהילות לומדות בהן כל ילד מרגיש חלק מהחיים החברתיים והאקדמיים בבית הספר.

אחמד בלאונה ויעל וילוז'ני-אזולאי

בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים "פוריה" שליד טבריה, ונמנה בין מקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים וראשוני המתנדבים לטפל בחולי הקורונה. בלאונה ידוע בקהילה הרפואית במסירותו, במקצועיותו, באנושיותו ובנכונותו התמידית לעמוד בחזית למען הצלת חיים. וילוז'ני-אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים "ברזילי" באשקלון, ואף היא מוכרת בזכות הטיפול המקצועי והאנושי המסורים, הן בימי הקורונה והן בשגרה.

הישאם איברהים

איברהים הוא קצין בדרגת אלוף משנה, מפקד חטיבת 460. הוא פועל למען חיזוק הקשר בין צה"ל לכל חלקי העם ומעודד גיוס והשתלבות של בני כל המגזרים לצבא. איברהים פועל לחיזוק פרויקט "בית גיל", במסגרתו מתנדבים חיילי החטיבה ומסייעים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

אורי כהן

כהן הוא מנכ"ל ומייסד פרויקט ''מסע ישראלי'', ארגון חינוכי הפועל כבר כ-15 שנה, המקיים שיח זהותי במטרה להעמיק את החיבור והשייכות לעם ולמדינת ישראל.

לחצו כאן למעבר לאתר של "מסע ישראלי".

לורי פלטניק

אשת חינוך, אושיית מדיה יהודית ממרלינד, ומקימת ארגון "מומנטום", המיועד לסייע ולקשר בין אימהות ברחבי העולם. תוכנית הדגל של הארגון היא מסע בן שמונה ימים בישראל, ואחריו תוכנית המשך בקהילות. בתוכנית השתתפו למעלה מ-20,000 אימהות מהתפוצות, שסיירו בישראל.

אלי בן שם

יו"ר ארגון "יד לבנים", אשר ידליק משואה בשם הארגון, בשם המשפחות השכולות ובמיוחד בשם בנו קובי, שנהרג לפני 23 שנה באסון המסוקים. בן שם סייע למשפחות השכולות ואף יזם ודאג לכך שיבוטל מבחן ההכנסה להורים שכולים בקבלת הגמלה החודשית, הכניס טיפול פסיכולוגי לאחים שכולים ללא מגבלת גיל וקידם הכרה ומימון בטיפולי פוריות לאימהות שכולות מעל גיל 40.

לחצו כאן למעבר לאתר של ארגון "יד לבנים".

גליה רהב

רופאה, מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "תל השומר", ופרופסור קליני בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב. פרופ' רהב ניהלה את תהליכי ההקמה של מערך הקורונה הייעודי בשיבא, ויחד עם מומחים נוספים עמדה בחזית המאבק במגפת הקורונה. בנוסף, רהב היא אף שותפה לניסוי הראשון בעולם למציאת תרופה חדשה לטיפול בנגיף.

ישראל אלמסי

מנכ"ל ארגון המתנדבים "ידידים סיוע בדרכים", ארגון שמעניק סיוע בדרכים ושירותי חילוץ בהיקף ארצי. בארגון כ-19,000 מתנדבים העוסקים מדי יום בעזרה ראשונית לא רפואית, בהגשת סיוע בדרכים ובחילוץ ממעליות והוא בין הארגונים הגדולים והמוערכים בישראל. אלמסי מוביל באמצעות הארגון מיזמים חברתיים לשילוב נוער בסיכון בתוך מערך ההתנדבות שלו, פרויקט לאנשים עם מוגבלות והלומי קרב ועוד. בתחילת דרכו, אגב, אלמסי בכלל היה בכלל מנהל רשת בגדי אופנה במגזר החרדי.

לחצו כאן למעבר לאתר של ארגון "ידידים סיוע בדרכים".

עידן רייכל

יוצר ומוזיקאי מצליח ומוערך בכל העולם, שחתום על אינספור להיטים שכבר הפכו להמנונים של ממש. רייכל החל את דרכו המוזיקלית לאחר שירותו הצבאי, כאשר שימש כיועץ בפנימייה לעולים חדשים ולילדים שחוו קשיי הסתגלות. בעקבות העבודה בפנימייה, רייכל החל להכיר את עולם המוזיקה האתיופית והתאהב בה, מה שסלל את דרכו להקמת "הפרויקט של עידן רייכל". לאחרונה, רייכל היה חתום, לצד דורון מדלי, על שני שירים זכורים במיוחד: "שבט אחים ואחיות" וגם "פקר ליבי", אשר היה אמור להיות נציג ישראל באירוויזיון 2020, שבוטל.

וגם: חני ליפשיץ

ליפשיץ, שליחת חב"ד בקטמנדו שבנפאל, הקימה יחד עם בעלה את בית חב"ד בקטמנדו לפני עשרים שנה. ליפשיץ הייתה אמורה להיות בין משיאי המשואות השנה, אך ביטלה את השתתפותה בטקס עקב לחצים מצד אגודת חסידי חב"ד, שהתרעמו על הפנייה הישירה לליפשיץ שלא עברה דרכם. ליפשיץ אמרה לאחר הביטול כי היא מודה ומעריכה את הבחירה בה ואף את בית חב"ד אך מעדיפה לא להיכנס למחלוקות.

53 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page