top of page

פעילות שבטי זהב בצל הקורונה

עודכן: 31 במרץ 2020

מהו פרויקט שבטי זהב?

פרויקט מטעם מועצת תנועות הנוער והמשרד לשוויון חברתי, זו השנה התשיעית שתנועת הצופים לוקחת חלק בתוכנית "ותיקים בתנועה", תוכנית זו משלבת במגוון רחב של פעילויות השבט את הוותיקים הנמצאים באזור השבטים ויוצרת קשר קבוע ומשמעותי בין החניכים לאוכלוסייה הוותקה.

קצת עדכונים משבטים נבחרים ששיתפו אותנו בעשייתם היפה גם בתקופה המאתגרת הזאת:

שבט אילנות שיתפו אותנו-

איתן, עמית ויוני נציגים מהשבט החליטו להכניס את השבט לפרויקט ״שבטי זהב״.

הם מספרים- כשחזרנו מהמסע לפולין המסורתי של כיתה י״ב, הבנו שנושא ניצולי השואה הוא נושא חשוב ברמה הלאומית, והיה לנו חשוב להתעמק ולהתמקד בו בהמשך שנתנו האחרונה בתנועה.

במסגרת הפרוייקט שבנינו, שכב״ג השבט שהיה מעוניין לקחת חלק שובץ לקבוצות של עד 7 שכבגיסטים, כל קבוצה קיבלה פרטי קשר של ניצול.ת שואה ויחד הם יעברו תהליך דרך 4 מפגשים:

1. מפגש ראשון - היכרות והנאה, ללא התעסקות בסיפור השואה אלא התעסקות בבן אדם שמולם.

2. מפגש שני - ניצול השואה מספר את סיפור חייו, יחד הם מחפשים תמונות, מקורות מידע, מפות ויוצרים תמונה רחבה של הסיפור, לאחר מכן יחד עם ניצול השואה בוחרים דרך הנצחה שאותה יבצעו במפגש הבא.

3. מפגש שלישי - תיעוד והנצחת הסיפור בדרך שאותה בחרו יחד עם הניצול (תמונה, וידאו, הצגה, ציור או כל דרך אחרת שיבחרו).

4. מפגש מסכם שבו מתכנסות כל הקבוצות במקום אחד יחד עם הניצולים, מסכמים את הפרוייקט ומציגים את התיעודים של כל קבוצה.

כשהתכנית הייתה מוכנה ומאושרת יצרנו קשר עם 8 ניצולי שואה והצענו להם להשתתף בפרויקט. הם כולם ענו בחיוב ושמחו לקחת חלק, ואף התרגשו וציפו שהפרויקט יתחיל.

כמו כן הצגנו את הפרוייקט לשכבג והדגשנו שהפרויקט אינו חובה אבל דורש מחויבות. לשמחתנו, הייתה היענות גבוהה מאוד של השכבג ויצאנו לדרך.

לצערנו הקורונה שפרצה לא אפשרה את המשך הפרוייקט ועוד לפני המפגש הראשון נאלצנו להשהות אותו. אך למרות המצב המורכב, גם בתקופה האחרונה הקבוצות יצרו קשר עם הניצולים ומקפידים לדבר איתם בטלפון ואפילו בשיחות זום קבוצתיות. הפרוייקט ממש נכנס לליבם של השכב״גיסטים והם החליטו שהם לא מאכזבים את הניצולים, במיוחד לא בתקופה הקשה הזאת.

מקווים להמשיך מיד כשכל המצב ייגמר...

אחת הבנות משתפת בשיחה שהייתה לה-

"היא סיפרה לי את סיפור חיה, ודיברה המון סיפרה לי על הילדים שלה וכל מיני.. אמרה לי שהיא לא מסכימה שאעזור לה עם הקניות כי זה מסוכן.. אבל אמרתי לה שבאמת כל דבר שתצטרך שתתקשר אליי.. וסתם קשקנו מלא"


בנוסף קיבלנו עדכון משבט רועי-

שבט רועי ממושב בית זית, לוקח חלק מפרוייקט שבטי זהב מה שאומר שאנחנו עושים מפגשים ופעילויות שמשלבות את תושבי הגיל השלישי של המושב והחניכים או השכב״ג.

בדרך כלל אנחנו נפגשים פנים אל פנים, שומעים סיפורים מפיהם על הילדות שלהם, המושב והמשפחה שלהם וצופים ביחד בהופעות או יוצרים ביחד בפעילויות יצירה למיניהן, אבל עכשיו עקב המצב אסורה התקהלות ועל כל המבוגרים מעל גיל 60 בכלל מומלץ לא לצאת.

חשבנו מה אפשר לעשות בשביל להקל לפחות במעט על הבדידות והשעמום שנכפו עלינו וביחד עם המושב הוצאנו חוברות עם תשבצים חידות וכו' שהשכב״גיסטים חילקו - כמובן בשמירה על כללי ההיגיינה והמרחק - ואפילו איתם יצא לנו לדבר עם לא מעט מבוגרים ולהעלות חיוך על פנינו ועל פניהם.

אנחנו רוצים למסור תודה מיוחדת למזכירות המושב שבלעדיה לא היינו מצליחים ליצור אפילו מפגש אחד ולשירה אוהב ציון המרכזת שלנו שמשקיעה בנו הרבה כל השנה וגם בתקופה הקשה הזאת בפרט.


גם צופי שבט ירדן נאלצו לשנות את הפעילות ושיתפו אותנו ברעיונות מדהימים-

שבט צופי ירדן ברמת גן פתח פרוייקט בשם שבט הזהב שבו אנחנו יוצרים קשר עם גילאי הזהב ומבלים שעות פנאי עם קשישים או ניצולי שואה. קשישים רבים, סובלים מבדידות. אנחנו עוזרים להם להפיג את בדידותם. מתנדבי הפרויקט נפגשים פעם בשבוע עם הקשיש בביתו ומבלים ביחד שעות פנאי מקסימות ומיוחדות. הקשר מעניק הן לקשיש והן למתנדב תחושת שייכות והצלחה.

בגלל המצב הנוכחי נאלצנו לעצור את הפרוייקט, האנשים שאנחנו מתנדבים אצלהם לקחו את זה בקושי רב ולכן אנחנו יוצרים איתם קשר מידי פעם ושולחים להם סירטונים בשביל להראות שאנחנו לא שוכחים אותם ושברגע שהכל יגמר נחזור לשגרה מלאה..

אחת מהותיקות שיתפה בהודעה לאחר קיבלה את הסרטון-

"כמה טוב שיש עוד בנות כמובן בעולם! תודה על החברות שנוצרה ביני לבין נויה, נועה וליבי.

על העזרה והדאגה והרצון הכביר והאדירועל האמת שברצונן לעזור ולהקל עליי בימים הקשים ללא ספק גם לכולן, התמזל מזלי והתברכתי בכן.."


שבט גונן מקריית שמונה ממשיך לפעול כשבט זהב גם בימי הקורונה ומשתף את כלל החניכים:

השבט פתח בפרויקט "שומרים על סבא וסבתא" שמעודד את החניכים והחניכות ליצור קשר יומיומי עם סבא וסבתא ולוודא שהם שומרים על בריאותם.

נציגים מהשבט ביצעו שיחות לקשישים מראשון לציון ושאלו לשלומם והציעו להם את השירותים שהעירייה מציעה לקשישים בימים אלו.

ובנוסף נציגים מהשבט ממשיכים לשמור על קשר עם אריה שוצקי, שורד השואה, אותו ליוו לביקור בחרמון מה שהיווה הגשמת חלום עבורו.


ואחרונים חביבים, שבט יונתן-

יצאו במבצע של חלוקת תרופות לקשישים בשיתוף עם עמותת יד ביד.

מציעים סיוע לתושבי מבשרת הנמצאים בקבוצות הסיכון ואינם יכולים לצאת מבתיהם ולרכוש תרופות.
בתקוה לימים טובים ובריאים יותר!

186 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ד'-ו'

bottom of page