top of page

ל"ג בעומר בעידן של קיימות

עודכן: 10 במאי 2020


הפעולה מיועדת לשכבות ו'-ז-ח'. לנספחים של פעילות זו ולפעילויות נוספות בתחום הקיימות, לחצו כאן.

מסר:

משבר הקורונה זימן לנו הזדמנויות שונות לחשיבה על שינוי – איך ניתן לשמור על כדור הארץ שלנו עכשיו שברור לנו יותר ויותר שיש קשר בין הקורונה וזיהום האוויר

נקשר את ל"ג בעומר לזיהום האוויר ונחשוב על ל"ג בעומר הבא כהזדמנות לשינוי הרגלים.

זמן: 25-30 דקות.

ציוד:

· שימוש במחשב (ולא נייד) בזמן הפעולה, השמעה ושיתוף מסך סרטון המדורה הווירטואלית וכן מצגת לג בעומר מקיים.

· כל חניך מכין תפוח אדמה או שניים .


תוכלו להקרין סרטון של מדורה במהלך הפעילות לאווירה ;)

מתודה ראשונה: חשיפה: הסבר והקראה

· שואלים מי מכיר את מקור החג ל"ג בעומר.

· למה מציינים אותו ?

נקריא את הקטע הבא שמציג למשתתפים את הרקע של מנהג מדורות ל"ג בעומר וסיפור מגיפת תלמידי רבי עקיבא הדומה באופן מדהים למגיפת הקורונה :

(ניתן להקריא את הקטע בליווי המדורה הווירטואלית שנמצאת בנספחים. שימו לב לשתף את השמע של המחשב איתו אתם משתפים יש קולות גם של המדורה ! )

ל"ג בעומר הוא חג חדש יחסית, שאינו מצוין בתורה, במשנה או בגמרא מציינים ביום זה את יום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי שגילה למאמיניו את סודות הקבלה - והמדורות הן תזכורת לאור הרוחני הרב שנגלה ביום זה .

הסיפור הנפוץ יותר הוא סיפורו של מרד בר כוכבא. המדורות שמדליקים בל"ג בעומר הן זכר לאותן משואות שהדליקו בר כוכבא וחייליו כדי להעביר את ההודעה על ניצחונם. גם מנהג חץ וקשת קשור לסיפור המרד כיוון שאלו היו כלי הנשק ששימשו את הלוחמים חג שמטרתו המסורתית להעלות את הגבורה הצבאית של מנהיג המרד ברומאים, בר כוכבא.

האמת שהסיפור האמיתי לא היה הצלחה גדולה:

ההיסטוריה מספרת שאחרי כמה הצלחות קטנות של המורדים היהודים ברומאים , דוכא המרד ולמעשה אנחנו חוגגים חורבן מוחלט של הישוב היהודי ביהודה ובשפלה...

ומה הקשר לקורונה ? שימו לב לפרטים של המגיפה הגדולה שפרצה בימים ההם :

בתלמוד מסופר על שנים עשר אלף זוגות של תלמידים היו לרבי עקיבא, מהעיר גבת ועד לאנטיפרס. אלפים חלו ומתו מהמגיפה. הזמן בו מתו התלמידים היה בין חג הפסח לחג השבועות, והמחלה שפקדה אותם הייתה "אסכרה" – מחלה בדרכי הנשימה המזוהה כיום עם מחלת הדיפתריה. !!!.

הלוויות ההמוניות כמעט ושיבשו את כל מהלך החיים בארץ ישראל כולה. המנהג קובע כי כאשר נערכת לוויה של תלמיד חכם על כולם לשבות ממלאכתם ולצאת אחרי מיטתו; רצף ההלוויות היה גורם לאסון כלכלי, ולפיכך נקבע כי הלוויות ייערכו רק לאחר שקיעת החמה בתום יום העבודה.

מזכיר לכם את הקורונה ?מתודה שנייה: דיון – 5 דק'

מה בכל זאת אנחנו אוהבים בלג בעומר ?

נקודות לדיון:

1. ספרו על המדורות של שנה שעברה. מה עשיתם ?

2. מה אהבתם בלג בעומר ? ( לאסוף קרשים, לשבת ביחד , תפוחי אדמה , מרשמלו )מתודה שלישית : הכנת תפוח אדמה כמו במדורה

סביב המדורה יש היבטים חיוביים . הארגון העצמאי של הארוע . משלב איסוף הקרשים , תכנון התפריט , הקנייה של האוכל וכן הבילוי המשותף שלנו סביב המדורה.

בשלב זה נבקש מהחניכים להכניס את תפוח אדמה בתנור . (ע"פ הסרטון המצוף)

בזמן שהתפוח אדמה מתבשל בתנור נעבור לחלק הבא .
מתודה רביעית : חשיפה המידע והקשר לקורונה – 15 דק'

· נשאל את החניכים מה זה זיהום אוויר ?

· ממה הוא נובע ?

מי שמודד בישראל את זיהום האוויר הוא המשרד לאיכות הסביבה. תחנות שפזורות ברחבי הארץ מודדות את ריכוז החלקיקים המסוכנים לבריאות באוויר. חלקיקים אלו עוברים בדרכי הנשימה ולכן מסוכנים.

במהלך המדורות נפלטים לאוויר ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים המסוכנים לבריאות האדם, וכן כמויות גדולות של פחמן דו חמצני, הגורם להתחממות כדור הארץ..

מנתוני השנים הקודמות של תחנות ניטור איכות אוויר הפזורות ברחבי הארץ, עולה כי עלייה זו הינה בשיעור של פי שניים עד ארבעה מהרמות הנמדדות בימים בהירים, ללא אובך, ובמקומות מסוימים זיהום האוויר עלול לזנק עד פי 18 מהממוצע ביום בהיר.

לאורך השנים נרשמת עלייה בפניות לחדרי המיון בבתי החולים לצד ההחמרה הזמנית באיכות האוויר ועיקר הנפגעים הינם חולי אסטמה והסובלים ממחלות כרוניות בדרכי הנשימה

קישור לכתבה שניתן להציג לחניכים בנוסף. לקריאת הכתבה לחצו כאן.

· נשאל את החניכים מה לדעתם קרה בזמן משבר הקורונה בנושא זיהום האוויר

זוכרים את התמונה הזו : (ניתן לשתף את המסך ולהראות לכולם את התמונה)

לנגיף הקורונה יש גם השפעות חיוביות, מסתבר. אחת מהן היא הפחתה ניכרת בזיהום האויר בסין כתוצאה מהסגר שנכפה על התושבים, כפי שעולה מתוך השוואת תמונות לוויין שפרסמה סוכנות החלל האמריקאית נאס"א.

לווייני ניטור זיהום אוויר של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית (ESA) גילו הפחתה משמעותית של חנקן דו חמצני (NO2) בסין. ההפחתה נגרמה ככל הנראה בשל הגבלות התנועה שהוטלו על חלקים גדולים במדינה וההאטה הכלכלית בעקבות התפרצות נגיף הקורונה במדינה.


ירידה בריכוז חנקן דו חמצני בסין לאחר תחילת סגר הקורונה

המפות שהופקו מנתוני הלוויין מראים את ריכוזי החנקן הדו חמצני (NO2), מזהם אוויר הנפלט על ידי כלי רכב, תחנות כוח ומתקנים תעשייתיים. שתי המפות שלפניכם מראות את ערכי NO2 ברחבי סין בין התאריכים 1-20 לינואר (לפני ההסגר ברחבי סין) ובין ה 10-25 בפברואר (במהלך הסגר).

ברור לנו שאחד ממנהגי החג הבולטים במציאות של היום כבר לא כל כך אפשרית. משבר הקורנה המחיש לנו זאת בבירור .

אם בעיית זיהום האויר החמור אחרי החג לא הספיקה, הרי שבשנים האחרונות הסיכוי לשרב כבד בליל החג מעלה את הסיכוי לשריפות בקנה מידה מבהיל.

ישנם יותר ויותר הכוונה של רשויות לעבור למדורות אקולוגיות יותר .


מתודה חמישית : סיכום – 10-15 דק

נציג את מצגת ל"ג בעומר מקיים - נספחים

נערוך דיון קצר מה ניתן לעשות בנושא לג בעומר והפחתת הפגיעה הסביבתית בחג זה.

סיכום :

עכשיו הזמן להתחיל להתכונן לל"ג בעומר הבא ולאלו שאחריו. דרושה חשיבה מעמיקה על החג, סכמו עם החניכים שלכם איך נחגוג את ל"ג בעומר הבא :

הדברים הכיפים כמו - פעילות עצמאית שלנו , הלילות הנעימים המזמינים לבלות בחוץ, "הביחד" . אבל יש מנהגים שחייבים להיגמל מהם - המוני מדורות , זיהום אוויר , הררי חד"פ שבמקרה הטוב נשאר מפוזר בשטח ואינו נזרק לאש .

( ולא לשכוח שאפשר כבר לאכול את תפוח האדמה)

חג שמח !

402 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page