top of page

מחאת המכנסיים | טור דעה

סוגיית המכנסים הקצרים חוזרת לכותרות כל שנה ותמיד מעוררת תגובות דומות. יש להבדיל בין שני מקרים בכל הנוגע לסוגיה הזאת; הראשון, הוא המקרה בו ישנו חוק שונה עבור כל מגדר, כלומר לבנים מותר להגיע לבית הספר במכנסיים קצרים ואילו לבנות אסור. המקרה השני הוא שלשני המינים הופעה במכנסיים קצרים אסורה.

במקרה הראשון ישנה אפליה שאיש לא מתאמץ להסוות. מדוע הבנות צריכות לסבול תחת השמש הקופחת בימים חמים, בזמן שחבריהן לספסל הלימודים נהנים מהבריזה ברגליהם? כאשר החוק מתייחס לבנים ולבנות באופן שונה, יש בכך אמירה לפיה כשבנות לובשות מכנסיים קצרים זה בעייתי בגלל עצם היותן בנות. בפועל, משתמע כי רגליים חשופות של בנים הן דבר לגיטימי במסדרונות בית הספר, אך רגליים של בנות הן דבר שיש להסתיר. חוק מפלה שכזה, שקול לחלוטין לטיעון שתלמידה במכנסיים קצרים מציגה את רגליה בפרובוקטיביות ובצורה מינית, שכן לבנים מותר ולכן הבעייתיות טמונה במגדר של התלמידה, בהיותה אישה. אחד הטיעונים שנשמעים מצד המנהלים והמורים בבתי הספר בהם מונהגים חוקים כאלה, הוא שהדבר עלול להסיח את דעתם של הבנים ולייצר מתח מיני ואווירה לא הולמת בבית הספר. נשאלת השאלה, האם הבנים לא מצליחים להתמודד עם הסחת הדעת הזאת בכל שאר המסגרות בהן בנות לובשות מכנסיים קצרים, כמו...כל מקום בערך? (ספויילר: הם כן) וגם אם הם לא (והם כן, אנחנו לא בסרט בורקס או בתוכנית ריאליטי בנטפליקס) האם זה סביר להפיל את האחריות לכך על הבנות? כפי שכתבה רותם סלע, אם הבנות אחראיות לשמור על הריכוז של הבנים, נובע מכך שהן גם ישאו באשמה אם לבושן יגרור מעשה לא הולם מצד הבנים.

במקרה השני, אמנם החוק כפשוטו לא מפלה בין בנים לבנות, אך בפועל קיימת אפליה. במקרה הנפוץ החוק מתיר אורך ברך כאורך מינימלי של מכנסיים. (אם הוא מתיר מכנסיים ארוכים בלבד, נשמע שמדובר בבית ספר דתי, בית ספר חילוני ששכח שהוא חילוני או בית ספר באיראן) רשתות האופנה לא משווקות מכנסיים לנשים בגזרה הזאת וידוע לכל שבמילניום הנוכחי אפשר לספור על כף יד אחת את מספר הנשים בכל עיר שבכלל מחזיקות כאלה איפשהו בארון שלהן. עד שלא יינתן פתרון שמתאים גם לבנים וגם לבנות, הבעיה עדיין קיימת, מפני שבפועל במקרה הזה בנות מגיעות במכנסיים ארוכים, ועדיין, רואות את חבריהן נהנים מהבריזה ברגליהם (ומפרגנות להם, אנחנו לא קנאיות!)

אסכם בהצעה למנהלים.ות ולאנשי.ות צוות בבתי הספר בהם תלמידות נאלצות לסבול מחום. אתם.ן יכולים.ות לקחת השראה ממוסדות חינוך כמו תיכון "הראל" במבשרת ציון שהוא תיכון מצוין וניתן לראות בנות במכנסיים קצרים במסדרונותיו. מצד שני, אתם.ן יכולים.ות להמשיך להציע לבנות להגיע במכנסיים בגזרה שלא קיימת עבורן, או לשלב בנאום הבא שלכם את מה שממילא עולה מהתקנון: נשים הן אובייקט מיני ואם תחשופנה את רגליהן ברחבי בית הספר הדבר יוביל לאסון ולעדר פרוע של בנים "מוסחי דעת" (בדיוק כפי שקורה במחנות של הצופים, בהם כל הבנות מסתובבות במכנסיים קצרים והבנים דווקא בונים ודיי מרוכזים) ואם שתי ההצעות לא נאות בעינכם.ן אשמח לקבל תשובה מספקת לשאלה מדוע כופים עליי את ההרגשה שאני פרובוקטיביות ומשדרת רמיזה מינית כשאני לובשת מכנסיים שאני מרגישה איתם בנוח, וכך גם כל שאר האנשים ברחוב, בפארק, בטיילת, בשבט, במחנה הקיץ, אצל הרופא, באוטובוס (קצרה היריעה)?

לא התייחסתי לחלק של החוקים האלה בעיצוב תפיסות כמו החפצת נשים והאשמת קורבנות אונס. רק אגיד שדווקא מוסד כמו בית ספר, שהוא לא קזינו או מלון ארבעת העונות במוסקבה לא מאפשר לתלמידות להתלבש בהתאם למזג האוויר על מנת לא לסבול מחום. אגב, בבתי משפט מבקרות, יכולות להופיע במכנסיים קצרים.


נגה לידובסקי, שביעיסטית בשבט עוגן, צופי ראש העין, הנהגת דן.

בתמונה: הרבה בנות שמכבדות את עצמן, לבושות בהתאם למזג האוויר במחנה הקיץ של הנהגת דן.688 צפיות
bottom of page