top of page

עשרת ימי תודה

מהם עשרת ימי תודה?

'עשרת ימי תודה' היא יוזמה ישראלית, המבקשת להכניס ללוח השנה העברי מסורת ישראלית חדשה בימים שלקראת יום העצמאות.

המטרה של 'עשרת ימי תודה' היא להרחיב את תודעת התודה בקרבנו הישראלים, מתוך אמונה שזו תשפר את רווחתנו- האישית, הבין-אישית, החברתית והלאומית. עשי"ת מבקשים להציע את מושג התודה, על היבטיו השונים, כמענה ערכי ותוכני לעשרת הימים הלאומיים בפרק הזמן שבין יום השואה ליום העצמאות.

'עשרת ימי תודה' מעניקים לנו הזדמנות להעריך את החיובי, את ההצלחות ואת האושר שסביבנו ובתוכנו. בימים האלה אנחנו מוזמנות ומוזמנים להודות למישהו בסביבתנו, לעצמינו ולכל מי או מה שנחפוץ. עשי"ת מבקשים להפוך את התודה לפעולה ממשית ושגורה בשגרת היומיום, ליחיד ולחברה, ומציעים עשרה ימים של פרספקטיבה חיובית, שונה מהציניות ומהאטימות שפוגשות רבות ורבים מאיתנו ביומיום הישראלי. אנחנו מבקשות ומבקשים להטמיע את 'עשרת ימי תודה' בלוח השנה הישראלי; עשרה ימים, מדי שנה, שבהם החברה הישראלית הופכת למודעת ומפרגנת יותר לטוב ולקיים, לחברה שאומרת יותר תודה.

על שום מה 'עשרת ימי תודה'?

בעוד 'עשרת ימי תשובה' שלפני יום הכיפורים הם ימי חשבון נפש בין אדם לעצמו, לזולתו ולאלוהיו. בהם אנו מתמקדים במה שעלינו לשפר ולתקן. חצי שנה לאחר מכן ב'עשרת ימי תודה', אנו מציעים תנועה מקבילה אך הפוכה. ימים בהם נטיל זרקור ונמקד את אלומת האור של התודעה שלנו, על הטוב והיפה. הן בחיינו האישיים, הן במרחבים הארגוניים והקהילתיים אליהם אנו משתייכים, והן כלפי המדינה שלנו.

זה לא סותר את החינוך לביקורתיות? איך נוודא שלא נשכח ונשכיח את מה שעוד צריך לתקן?

בימים אלו אנו מוזמנים לרענן את היחסים שלנו עם עצמנו כפרטים, ועם עצמנו כמשפחה, קהילה וחברה. להתמקד ביש ולא באין. להשתאות על הפלא, על כך שזכינו לכונן מדינה. להיזכר בכך שקיומה, כמו גם קיומנו, הם לא דבר מובן מאליו. כמובן תוך מודעות למורכבויות, לאתגרים ולכל מה שעוד דורש תיקון.

ההתמקדות בשיניים החדות של הנמר, היא זו שאפשרה לאבותינו הקדמונים לחוש באיום, לברוח ולשרוד. ככל הנראה אבותינו שהתמקדו רק בפרוותו היפה של הנמר לא זכו להעביר את הגנים שלהם הלאה אלינו. על כן חלילה לנו לבטל את הרצון להשתפר ולשפר, להתכחש למה שמקולקל. כן נבקש לצאת מהאוטומט. להחליש לרגע את הביקורתיות החשובה שטבועה בנו, והחיפוש הכל כך אנושי והיהודי אחר מה שעוד צריך לתקן וכדאי לשכלל. בעשי"ת, ננסה להתאמן על נקודת מבט חיובית, אופטימית ומוקירת תודה. להקדיש עשרה ימים למבט סלקטיבי המכיר תודה על הטוב והיפה בחיינו האישיים, קהילתיים ולאומיים. זאת בכדי לצבור כוחות ואמונה שיכול לנו כפרטים טוב יותר, ושיכול להיות טוב פה עוד יותר כחברה.

איך זה רלוונטי אלי ?

בימים הללו התודעה נעה בין רגשות שונים ומעורבים, ולא מעט א.נשים עסוקים בשאלת התוכן הראוי לימים אלו. תוכן שישקף ויתאים לאופי הימים, ובו בזמן גם שיהיה מעניין, רלוונטי, ערכי ומשמעותי.

'עשרת ימי תודה' מחפשים לתת מענה לשאלה הזו בדיוק. להציע את מושג התודה, על היבטיו השונים, כתוכן ראוי במיוחד לימים אלו. כזה שמתבונן על העבר, מתייחס אליו בהווה ובכך יוצר טוב לעתיד.

השנה נציין את עשרת ימי תודה בתאריכים 20-29.4.2020 כ"ו בניסן עד ה' באייר ה'תש"ף. אתן ואתם מוזמנים מאד ליטול חלק בימי עשרת ימי תודה במגוון דרכים

🙏אתגר תודה בקהילה/שבט- להגיד תודה בצורה מקורית ויצירתית.

🙏 לכתוב תודה גלויה או דו"ח תודה להורים ולהניח על הכרית.

🙏 לכתוב תודה גלויה לסבא וסבתא

🙏הכנת סרטון אמירת תודה מהשבט ל... אנשים בקהילה/שכנים/בעלי תפקידים/צוותי רפואה...

🙏פעילויות וירטואליות לחניכים ושכב"ג בנושא תודה

ניתן למצוא מידע ורעיונות לפעילויות באתר של עשרת ימי תודה.

מתעניינים ברעיונות נוספים? פנו אלינו!

313 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page