top of page

טקס הדלקת משואות תנועתי (וירטואלי)- תש"פ

ביום חמישי האחרון, 30.4.2020, קיימנו בתנועה טקס הדלקת משואות וירטואלי ששודר בשידור 'לייב' בעמוד היוטיוב של התנועה. ברצוננו להגיד תודה רבה לכל הצופים והצופות ולכל השבטים ובעלי ובעלות התפקידים על הפעילות מעוררת ההשראה בשגרה ובתקופת הקורונה,וכמובן ברכות למשיאי ומשיאות המשואה.

שבט כרמל מהנהגת חיפה, על פעילות בפנימיית 'אחוזת ילדים' בעיר.


שבט כרמל אימץ לפני מספר שנים את הפנימייה ובכל יום רביעי מגיעים מדריכים ומדריכות קבועים משכב"ג כרמל להדריך את חניכי וחניכות הפנימיה ברוח המסע בצופים. גם בתקופה הנוכחית לא מוותרים על הפעילות עם חניכי וחניכות הפנימייה ומדי יום רביעי הפעולות עוברות במתכונת מקוונת.הש"שינים מהנהגת צבר מערב אירופה, על המשך הפעילות החינוכית בתקופת הקורונה.

שנים-עשר הש"שים שלנו מקומונות מנצ'סטר ולונדון, יצאו בתחילת ספטמבר לשנת שירות באנגליה, בשליחות הצופים והסוכנות היהודית. לפני כחודש וחצי, הוחזרו לארץ בעקבות משבר הקורונה ועברו במעבר חד מחיים בקהילה יהודית בתפוצות ומחיי קומונה שיתופיים, לבידוד ביתי.

לצד ההתמודדויות עם מפח הנפש שבעזיבה, הסתגלו הש"שים למצב החדש בצורה מעוררת השראה, והם פועלים מרחוק במסגרות ההתנדבות בקהילה היהודית והישראלית, להמשך העשייה החינוכית וליצירת חיבורים לישראל. כל אלו תוך גילוי חוסן, יוזמה ויצירתיות יוצאת דופן.שבט שחר מהנהגת צפון, על פעילות בשכונות בעיר יקנעם.

במשך כארבע שנים עושה שכב"ג שבט שחר מאמצים על מנת לחבר שכונות נוספות בעיר לשבט על ידי התאמת אופי הפעילות והעברת תכנים בהתאם לצרכי התושבים והתושבות בשכונות. השנה, לאחר הצלחת הפרויקט וביסוסו, שולבו החניכים והחניכות בפעילות מלאה בשבט כולל סיום קורס הדרכה, השתלבות בתפקידי הדרכה בשבט ואף בחירת שני שכב"גיסטים למשלחת התנועה לצפון אמריקה.

שבט הדר מהנהגת השחר, על הובלת מצעד הגאווה בעיר.

שבט הדר מגדיר מחדש את מושג האקטיביזם החברתי בתנועת הצופים!

בשנת הפעילות תשע"ט, בהובלת שתי שמיניסטים, מרכזים צעירים, החליט שכב"ג הדר שגם בעיר רעננה יש מקום לתת ביטוי לתמיכה בקהילה הלהט"בית - והחליטו לפעול למען מצעד גאווה ראשון בעיר. למרות קשיים והתנגדויות שהיו בעיר, הצליחו חניכי וחניכות השבט להסביר את חשיבות המצעד וקידום שוויון זכויות ללהט"ב בחברה הישראלית.

גם השנה החל להתארגן מצעד בעיר, הפעם בהובלת העירייה ובשיתוף פעולה מלא עם השבט.


שבט גבעתיים מהנהגת דן, על הפעלת פרויקט 'סיפורי סבתא'.

הפרויקט מתקיים בשבט מזה כחמש שנים, במסגרתו בכל יום שישי בבוקר נפגשים חניכי וחניכות שכבת ט' עם אזרחים ותיקים בגבעתיים בבית אבות שבעיר. הם לומדים את סיפור החיים של הדיירים ומכינים יחד איתם תצוגה של רגעים מכוננים בחייהם המוצגים בתערוכה למשפחות הקשישים.
שבט רמת אביב גימל מהנהגת תל אביב – יפו, על השתלבות חניכים וחניכות ממועדוניות יום בעיר בפעילות השבט.

בשיתוף עם אגף חינוך בעיריית תל אביב, שבט רמת אביב ג' צירף אליו הכניס תחת כנפיו כשלושים חניכים וחניכות ממועדוניות יום של העירייה הנמצאות בדרום העיר. חניכי המועדוניות מגיעים בהסעה מאורגנת ומשתתפים בפעילות השבט כחניכים וחניכות מן המניין, משתתפים.ות בימי פעילות ויוצאים לטיולים.שבט זוהר מהנהגת ירושלים, על היותו שבט רב תרבותי.


שבט זוהר מביא לידי ביטוי את המושג 'לחיות יחד'. שכב"ג שבט זוהר מקפיד לקחת בחשבון את מגוון התרבויות והאוכלוסיות בשכונה ולתת להן ייצוג בפעילויות השונות השבט: חניכי וחניכות השבט מציינים ביחד מועדים וטקסי זיכרון של עדות שונות, וכן נחגג השנה חג החגים והביא לקדמת הבמה את חג המולד, נובי-גוד וחג הסיגד לצד חגיגות חנוכה.

שבט זוהר מצמיח מנהיגות מקומית ולוקח אחריות על שכונת פסגת זאב.שבט ארנון מהנהגת החוף, על התנדבויות יוצאות דופן במהלך תקופת הקורונה.


שכב"ג שבט ארנון מפגינים הלכה למעשה עשיה חברתית והתנדבות בקהילה בתקופת הקורונה. חניכי וחניכות השכבה הבוגרת מתנדבים בקייטנת ילדי הצוות הרפואי בוולפסון, באריזת ציוד מיגון במחסן הלוגיסטי של מד"א וכן בחלוקת מזון לוותיקי העיר.שבט יונתן מהנהגת יהודה, על תהליך חינוכי מעמיק רב שנתי.

התהליך החינוכי אותו שבט יונתן עובר משקף את ערכי הצופים והוא מהווה השראה לשאר שבטי הצופים: שיח חינוכי מעמיק של בני ובנות נוער, הטלת ספק במסורות, לקיחת אחריות אישית, קבוצתית וחברתית, שמירה על מרחב בטוח וחיבור קהילתי.

בזכות התהליך, שבט יונתן, התגברו על קשיים והפכו להיות שבט חינוכי, איכותי, מוביל בהנהגה ובתנועה המעניק לחניכיו חוויה ערכית ומשמעותית – דבר הבא לידי ביטוי גם בימים מורכבים אלה.שבט ירקון מהנהגת רמת גן, על פעילות בשכונת פרדס כץ.

בשנים האחרונות, שכונת פרדס כ״ץ בבני ברק הפכה להיות חלק מקהילת שבט ירקון. בשכונה חיות מספר קהילות ותיקות לצד ילדי פליטים ומהגרי עבודה.

בתקופת הקורונה מפעיל שבט ירקון, בשיתוף עם בית הספר, חניכים וחניכות מכיתות ג'-ו' בפעילות מרחוק, אוספים ערכות מזון ממשפחות השבט וההנהגה ומעבירים למרכז חלוקה בפרדס כ״ץ.


שבט עומר מהנהגת החורש, על סיוע בהקמת שבט שקד.

שבט שקד הוקם השנה במשמרות בתהליך מהיר במיוחד, השבט יחד עם ההנהגה הוציאו קול קורא למדריכי חוץ משבטי ההנהגה. שבט עומר נענה לקריאה ושלח מדריכות מהמעלה הראשונה! מחויבות, ערכיות ובעלת רצון לעזור לשבט. המדריכות הקימו שבט מרמה אפסית עד לקיום מסדר ראשון ובו 100 חניכים!
קידום תחום הקיימות

על תהליך תנועתי בתחום הקיימות בו לקחו חלק כל כך הרבה הנהגות ושבטים. בכל רחבי התנועה פעלו חניכים וחניכות, עובדות ועובדים, מתנדבים ומתנדבות, מצפון ועד דרום שהעלו מודעות למשבר האקלים והראו נכונות לקדם שינוי סביבתי. דרך חינוך, נקודות מבט ולמידה על הנושא ועד להפחתת פסולתה, שימוש חוזר, רתימה של הקהילה ושינוי של הרגלים. יש לנו רק כדור ארץ אחד וכולנו לוקחים אחריות על יצירת עולם בר קיימא!

הטקס המלא זמין בערוץ היוטיוב התנועתי:


37 צפיות
bottom of page