top of page
באנר יום הזיכרון ליהודי אתיופיה.jpg

בשנים 1980– 1984 החלה יציאה המונית של יהודי אתיופיה, קהילת 'ביתא ישראל', מן הכפרים באזור גונדר לעבר סודן במטרה לעלות לארץ ישראל. רבים מיהודי אתיופיה הצליחו לברוח מאתיופיה לגבול אתיופיה וסודן, ושם המתינו במחנות זמניים לעלייה לישראל.  ההליכה של משפחות, קשישים וילדים לסודן נמשכה לעיתים חודשים, ולאחריה נאלצו העולים להמתין במחנות הפליטים בסודן כשנתיים בתנאים קשים עד לחילוצם ולהעלאתם ארצה.

 

יום הזיכרון לזכר נספי סודן מצוין ביום ירושלים, כ"ח באייר, לזכר 4,000 מיהודי 'ביתא ישראל' שמתו בדרכים ובמחנות בניסיונם לעלות לישראל. עד השנה (2020) נהוג היה לציין את יום זה בטקס ממלכתי בהר הרצל, בטקסים עירוניים בקהילות השונות, וכן בפעילות בשבטי הצופים.

 

השנה יצוין היום בתאריך 21/5/2020. ככל הנראה לא נוכל לקיים אירועים שכאלו, אך נפעל בכל זאת להגברת המודעות לסיפור העלייה ובכדי לחלוק כבוד לנספים. ניתן להעביר נקודות מבט בנושא, לקיים טקסי זיכרון מקוונים וכן, להזמין את חניכי וחניכות השבט והוריהם מהעדה האתיופית לשתף בסיפורי העלייה המשפחתיים ועוד. 

 

יש לך רעיון או תוכן שהיית רוצה שיהיה זמין ונגיש לכל התנועה?- אנחנו פה

הצעות-לפעילות.gif
רעיונות-לטקסים.gif
טקס יום הזיכרון לנספי סודן רוחבי.jpg

טקס מצולם

ביום חמישי, 21.5, בשעה 18:00 יעלה בלייב טקס יום הזיכרון של שבט זוהר מהנהגת ירושלים. הטקס יכלול קטעי שירה ועדויות מהעלייה של יהודי אתיופיה לארץ.

קישור יעלה לאתר ולרשתות לקראת יום הזיכרון.

טקס זיכרון קהילתי

טקס עליו לוקח שבט הצופים אחריות והוא המפיק העיקרי של האירוע. בטקס כדאי לשתף את הקהילה המקומית (הורים משתתפים, קייסים וכו'). רצוי לערוך את הטקס בערב יום הזיכרון (במידת האפשר יהיו אנשים שיבחרו לעלות לירושלים ביום הזיכרון).

הנצחה.gif

הדלקת נר זיכרון

באתר מיזם 'סיפור על הדרך' ניתן להדליק נרות זיכרון אישיים לזכר אלה שיצאו למסע מלאי תקווה וחדורי אמונה להגיע לירוסלם ולא זכו להגשים חלום בן אלפי שנים ולבנות את ביתם בארץ ישראל.

ניתן להדליק נר כחלק מפעילות קבוצתית או לאחר למידה והעמקה בסיפור אישי של אחד.ת הנופלים.ות.

להדלקת נר

חדר הנצחה וירטואלי

ניתן להקים חדרי הנצחה שבטיים, או לחלופין לייצר חדרי הנצחה קבוצתיים / גדודיים כחלק מפעילות ליום הזיכרון. את חדר ההנצחה ניתן לייצר בעזרת Artsteps. זהו כלי דיגיטלי המאפשר ליצור תערוכה וירטואלית שמורכבת מתמונות, מידע וסרטונים. את התמונות ניתן למקם על פני "קירות" בכמה "חדרים" בהתאם לנושאים.
הצופים.ות בתערוכה יכולים לשוטט ב"חדרים" באמצעות העכבר, לצפות בתמונות מקרוב ולקבל מידע נוסף על כל תמונה.

לחצו כאן להדרכה על הכלי וקישור לאתר.

לקיים-עדות.gif

סיפור העלייה הוא סיפור שמעט מאוד אנשים מספרים ומשתפים בו. על כן, כדאי מאוד ששבט הצופים יאפשר במה לסיפור סיפורי עלייה ובכלל סיפורי קליטה.

שיחת עדות (להביא לשבט/ להנהגה)

בדומה ל"זיכרון בסלון" בו אנחנו מבקשים לשמוע את סיפורם של שורדי השואה, גם כאן יכולה להיות לנו הזדמנות לשמוע ממקור ראשון את סיפור העלייה לארץ. בכדי לתאם שיחה כזו ניתן להיעזר במיזם 'סיפור על הדרך'.

המיזם הוקם במאי 2015, לאחר מחאת יוצאי אתיופיה במטרה לחבר את החברה הישראלית לסיפורה של יהדות אתיופיה, שהוא הסיפור של כולנו. במסגרת המיזם מתקיימים מפגשים בבתים שונים ברחבי הארץ בהם פעילים מקהילת יוצאי אתיופיה מספרים את סיפורם האישי והקהילתי ויוצרים שינוי חברתי אמיתי.

עדויות מצולמות ומוקלטות (הנהגת דן והנהגת השחר)

במהלך ישיבות המרכזים בהנהגות התקיימו שיחות עדות עם גנט שעלתה לארץ בגיל 11 ועם קייס יוסף איילי שעלה בגיל 16 מאתיופיה דרך סודן.

במהלך שיחות העדות יספרו את סיפור העלייה לארץ של קהילת יהודי אתיופיה ומחשבות על קהילת ישראלית יהודי אתיופיה היום.

הסרטונים יעלו לאתר בתחילת שבוע הבא.

עדויות 'סיפור על הדרך'- החברה למתנ"סים

החברה למתנסים והמרכז למורשת יהדות אתיופיה מזמינים אתכם לארגן מפגשי סיפור על הדרך בזום לקראת יום הזיכרון לנספים בדרך מאתיופיה לישראל. המפגשים יתקיימו בתאריכים 19-31.5. ליצירת קשר ותיאום:  shimeit@matnasim.org.il

ניתן להתעדכן בפעילות המיזם לקראת יום הזיכרון בעמוק הפייסבוק- לחצו כאן לכניסה.

סיפורו של קס יוסף איילי על העלייה מאתיופיה דרך סודן

סיפור יציאת מצריים ב' (מתוך ישיבת מרכזים.ות הנהגתית, הנהגת השחר). מתאים לחניכי וחניכות השכבה הבוגרת. 

היסטורית מסעם הציוני של יהודי אתיופיה בדרכם לירושלים וסיפור עלייתה של גנט דסה, מנכ"לית עמותת 'עולים יחד' (מתוך ישיבת מרכזים.ות, הנהגת דן).

הכרת סיפור עלייתם של יהודי אתיופיה בדרכים שאינן עדויות

אתר הצלילה בים האדום

אתר הצלילה בים האדום, או בשמו השני מבצע אחים, הוא סרט מותחן ריגול מהשנה האחרונה. הסרט מגולל את סיפורם של חבורה של סוכני מוסד, אשר השתמשו בראשית שנות ה-80 במלון נטוש, בסמוך לחוף מנמל סודאן, כבסיס להסוואת פעילות לחילוץ בני ביתא ישראל (יהודי אתיופיה) מסודאן לישראל. הסרט מבוסס על סיפור אמיתי.

הסרט זמין לצפייה בנטפליקס וברשתות השונות.

ציור בחול (שלי בן נון)

במהלך העבודה קראתי עשרות עדויות, סיפורים ומאמרים וצפיתי בסרטים וראיונות בנושא, וכך נחשפתי לסיפור המרגש של יציאת אתיופיה. מדהים בעיני כמה הקריבו בני העדה האתיופית על מנת להגשים את חלומם להגיע לירושלים. למרות כל הסכנות שבדרך, כל הקורבנות שנפלו ועל אף התמהמהותה של מדינת ישראל בחילוצם מסודן הארורה, הם לא איבדו תקווה ולא הפסיקו לרגע לחלום על העליה לארץ אבותינו (מתוך טקס של הנוער העובד והלומד).

לקישור לחצו כאן.

ירוסלם

סדרה של 'כאן 11' שמתעדת באופן מעמיק את תולדות קהילת יהודי אתיופיה והעלייה מאתיופיה החל מהקשר התנ"כי של בני העדה למלך שלמה ומלכת שבא, דרך המאבק לשמירה על יהדותם וייחודיותם לאורך מאות שנים תחת שליטים שונים, המשך במאבק על הכרה ביהדותם ושאיפתם לעלות לארץ הקודש ולירושלים.

לסדרה שישה פרקים.

לצפייה לחצו כאן.

פרק בסדרה 'קלפים פתוחים' של משרד החינוך בהובלת תנועת הצופים

מהו יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לארץ? למה הוא נקרא יום הזיכרון לנספי סודן? איך הוא קשור ליום ירושלים? וכיצד אנחנו יכולים לציין אותו?

פעילויות-ברשת.gif

פעילות- קידום נוער

בחוברת ניתן למצוא הסבר קצר על היום וכן סרטונים שמגוללים את העלייה מאתיופי, תרבותם של יהודי אתיופיה וכן קטעי שירה שיכולים להיות בסיס לפעילות תוכן או נקודת מבט.

לצפייה בחוברת.

חוברת הדרכה תנועתית (2010)

בשנת 2010 הוציא מחלקת שב"א חוברת ובה מידע מקיף על העלייה היהודית מאתיופיה, הצעות לפעילות, טקסטים וכו'. ניתן לצפות בחוברת בלחיצה כאן.

bottom of page